Portugalčina - Začiatočníci

Portugalčina je úradným jazykom v 10 krajinách sveta na 4 rôznych kontinentoch
- je to tretí najrozšírenejší európsky jazyk na svete a šiesty najrozšírenejší jazyk na svete (keď berieme do úvahy počet rodených hovoriacich)
- hovorí ňou približne 230 miliónov ľudí (toto číslo sa mierne líši v rôznych zdrojoch, tých 230 by som povedala, že je taký priemer)
- najpoužívanejší jazyk na južnej pologuli
Prečo by sa mohol niekto chcieť učiť portugalčinu alebo prečo by ľudí mal taký kurz zaujať...na Slovensku je to jazyk, ktorým hovorí len veľmi málo ľudí. Vedieť po portugalsky nie je také bežné a preto to môže niekoho lákať. Čo ja považujem za veľkú výhodu je to, že veľa hlások máme v slovenčine podobných alebo rovnakých s portugalskými a preto pre nás vo všeobecnosti nie je ťažké naučiť sa výslovnosť. Dokonca aj samotným portugalcom znie naša výslovnosť dobre a preto stačí povedať pár slov a hneď nás všetci chvália, ako skvele hovoríme po portugalsky :)
Portugalčina má 2 hlavné varianty - brazílsku a európsku portugalčinu. Líšia sa od seba najmä výslovnosťou (ale aj gramatikou a čiastočne slovnou zásobou). Portugalci a brazílčania si navzájom rozumejú bez problémov. Cudzinci, ktorí sa učia portugalčinu ako cudzí jazyk, tiež budú rozumieť obom variantom. Ja by som vyučovala európsku portugalčinu (samozrejme, viem upozorniť na rozdiely medzi 2 variantmi atď).
Čo sa týka samotného Portugalska, je to krásna slnečná prímorská (alebo skor prioceánska :D) krajina s úžasnou kultúrou, plná milých ľudí, dobrého jedla a ešte lepšieho vína :) Nepoznám nikoho, kto by Portugalsko navštívil a nezamiloval si ho (k samotnému Portugalsku patrí aj Madeira a Azorské ostrovy).