Ako sa efektívne učiť cudzie slovíčka?
Musím hneď na začiatku upozorniť, že neprinášam nič, čo by vám samo nalialo slovíčka do hlavy. Isté úsilie je nevyhnutné, ale možno predsa nájdete zopár užitočných tipov.
Technika zápisu slovíčok
- Kam? Venujte vašim novým slovíčkam dôstojné miesto na život - slovníček. Osobne som za formát min. A5.
- Nemusíte hneď tvoriť myšlienkové mapy, ale oplatí sa vyčleniť zvlášť stránku pre každú väčšiu tému (rodina, počasie, vlastnosti, slovesá, predložky...)
- Vymyslite alebo nájdite príklad vo vete.
- Napíšte k slovíčku všetko čo k nemu patri - výslovnosť, člen, správnu predložku, m/ž rod...
- Pozor, prekvapenie - nie vždy je treba písať slovenský preklad!
Ešte väčšiu službu môže niekedy urobiť samotný príklad vo vete, synonymum, protiklad alebo obrázok. - Potrápte sa trocha - ak si so slovíčkom dáte námahu a význam hľadáte sami, zapamätáte si ho lepšie ako keď ho dostanete "naservírované".
Že nemáte čas učiť sa nové slovíčka? Tak využite čas, ktorý venujete iným činnostiam.
Post-it
Tieto nalepovacie papieriky máme väčšinou pri počítači alebo telefóne a zapisujeme si na ne úlohy, pripomienky a pod. Čo tak si tam zapísať slovíčka? Kapacita krátkodobej pamäte je 7 +/- 2 údaje. Ak si ich tam teda zapíšete 5, určite sa ich naučíte než si vyčistíte zuby.
Kam všade post-it nalepiť?
- na zrkadlo v kúpeľni - čistenie zubov 2x denne = 4 min.
- na mikrovlnku - 2 jedlá denne = 4 min.
- na záchod - min 3x denne = 3-x min (ako u koho :-))
- na bežiaci pás, rotoped a iné mučiace nástroje - spojíte užitočné s užitočným.
Počúvajte
Určite máte v mobile diktafón. Pustite ho a prečítajte nahlas slovíčka, ktoré sa chcete naučiť. Ideálne aj s príkladmi vo vetách. Potom ich počúvajte kde sa dá. V aute, v mhd, pri cvičení...
Klasický dril
Starou ale účinnou metódou sú malé kartičky, na ktoré napíšete na jednu stranu slovo po slovensky a na druhú preklad (+výslovnosť). Dáte ich všetky do "klobúka" a vyberáte po jednom. Ak slovíčko viete, odložíte ho, ak nie, vrátite späť do klobúka. O týždeň sa ešte raz vráťte aj k tým, ktoré ste vedeli.
Drilové aplikácie
Papieriky a klobúk môžete vymeniť za smartphone. Navštívte napr. https://www.drilapp.com/
Pre Android je zadarmo. Môžete využívať už hotové zoznamy slovíčok alebo si vytvoriť vlastné. Keď sa vám slovíčko zobrazí, skúsite si ho preložiť (alebo aj napísať) a kliknete na zobrazenie odpovede. Potom sa ohodnotíte od 1 do 5. Čím horšia známka, tým častejšie sa slovíčko bude zobrazovať. Je to celkom zábavné a na rozdiel od klobúku aj prakticky "mobilné".
Na záver by sa mohli hodiť dva dôležité poznatky o pamäti.
REM
Pamäťové stopy sa vytvárajú počas spánku, najmä v REM fáze (Rapid Eye Movement = rýchle pohyby očí). Preto potrebujeme dostatok spánku. A pozor, REM fázu narúša alkohol.
Krivka zabúdania

Podľa známej Ebbinghausovej krivky zabúdania, 70% toho, čo sa naučíme, zabúdame v priebehu prvých 24 hodín. Ak chceme zabúdaniu predísť, musíme si látku niekoľkokrát zopakovať a to najlepšie v nasledovných intervaloch:
- Do hodiny po učení
- Do 24 hodín (ideálne ten večer pred spaním)
- 3 dni po učení
- 7 dní po učení
- Po mesiaci
- Každého pol roka
Takže opakovanie naozaj JE matka múdrosti ;-)