Ako sa efektívne učiť cudzie slovíčka?

21.02.2015 21:39

Musím hneď na začiatku upozorniť, že neprinášam nič, čo by vám samo nalialo slovíčka do hlavy. Isté úsilie je nevyhnutné, ale možno predsa nájdete zopár užitočných tipov. 

Technika zápisu slovíčok 

 • Kam? Venujte vašim novým slovíčkam dôstojné miesto na život - slovníček. Osobne som za formát min. A5. 
 • Nemusíte hneď tvoriť myšlienkové mapy, ale oplatí sa vyčleniť zvlášť stránku pre každú väčšiu tému (rodina, počasie, vlastnosti, slovesá, predložky...)
 • Vymyslite alebo nájdite príklad vo vete.
 • Napíšte k slovíčku všetko čo k nemu patri - výslovnosť, člen, správnu predložku, m/ž rod...
 • Pozor, prekvapenie - nie vždy je treba písať slovenský preklad!
  Ešte väčšiu službu môže niekedy urobiť samotný príklad vo vete, synonymum, protiklad alebo obrázok.
 • Potrápte sa trocha - ak si so slovíčkom dáte námahu a význam hľadáte sami, zapamätáte si ho lepšie ako keď ho dostanete "naservírované". 

Že nemáte čas učiť sa nové slovíčka? Tak využite čas, ktorý venujete iným činnostiam.

Post-it 

Tieto nalepovacie papieriky máme väčšinou pri počítači alebo telefóne a zapisujeme si na ne úlohy, pripomienky a pod. Čo tak si tam zapísať slovíčka? Kapacita krátkodobej pamäte je 7 +/- 2 údaje. Ak si ich tam teda zapíšete 5, určite sa ich naučíte než si vyčistíte zuby. 

Kam všade post-it nalepiť?

 • na zrkadlo v kúpeľni - čistenie zubov 2x denne = 4 min.
 • na mikrovlnku - 2 jedlá denne = 4 min.
 • na záchod - min 3x denne = 3-x min (ako u koho :-))
 • na bežiaci pás, rotoped a iné mučiace nástroje - spojíte užitočné s užitočným.

Počúvajte

Určite máte v mobile diktafón. Pustite ho a prečítajte nahlas slovíčka, ktoré sa chcete naučiť. Ideálne aj s príkladmi vo vetách. Potom ich počúvajte kde sa dá. V aute, v mhd, pri cvičení... 

Klasický dril

Starou ale účinnou metódou sú malé kartičky, na ktoré napíšete na jednu stranu slovo po slovensky a na druhú preklad (+výslovnosť). Dáte ich všetky do "klobúka" a vyberáte po jednom. Ak slovíčko viete, odložíte ho, ak nie, vrátite späť do klobúka. O týždeň sa ešte raz vráťte aj k tým, ktoré ste vedeli.

Drilové aplikácie

Papieriky a klobúk môžete vymeniť za smartphone. Navštívte napr. https://www.drilapp.com/

Pre Android je zadarmo. Môžete využívať už hotové zoznamy slovíčok alebo si vytvoriť vlastné. Keď sa vám slovíčko zobrazí, skúsite si ho preložiť (alebo aj napísať) a kliknete na zobrazenie odpovede. Potom sa ohodnotíte od 1 do 5. Čím horšia známka, tým častejšie sa slovíčko bude zobrazovať. Je to celkom zábavné a na rozdiel od klobúku aj prakticky "mobilné". 

Na záver by sa mohli hodiť dva dôležité poznatky o pamäti.

REM

Pamäťové stopy sa vytvárajú počas spánku, najmä v REM fáze (Rapid Eye Movement = rýchle pohyby očí). Preto potrebujeme dostatok spánku. A pozor, REM fázu narúša alkohol.

Krivka zabúdania

Podľa známej Ebbinghausovej krivky zabúdania, 70% toho, čo sa naučíme, zabúdame v priebehu prvých 24 hodín. Ak chceme zabúdaniu predísť, musíme si látku niekoľkokrát zopakovať a to najlepšie v nasledovných intervaloch:

 1. Do hodiny po učení
 2. Do 24 hodín (ideálne ten večer pred spaním)
 3. 3 dni po učení
 4. 7 dní po učení
 5. Po mesiaci
 6. Každého pol roka

Takže opakovanie naozaj JE matka múdrosti ;-)